Szkła kontaktowe i monitor stacjonarny od pracodawcy – ważne zmiany od 17 listopada 2023

Od 17 listopada 2023r. wchodzą w przepisach pracowniczych nowe zasady refundacji zakupu okularów. Obecnie standardem jest refundacja wymiany okularów korekcyjnych pracowników, którzy ze względu na wadę wzroku muszą je nosić w pracy i potwierdzić taką konieczność zaświadczeniem od lekarza. Teraz zgodnie z nowymi przepisami dofinansowanie otrzymają również osoby używające soczewek kontaktowych.

Komu należy się dopłata do okularów i soczewek kontaktowych?

  • Dofinansowanie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę
  • Pracownik może ubiegać się o dofinansowanie, jeśli każdego dnia spędza przed monitorem ekranowym  co najmniej 4 godziny (dotyczy to zarówno osób pracujących na komputerach stacjonarnych jak i korzystających z laptopów, tabletów czy smartfonów)
  • Pracownik może ubiegać się o dofinansowanie, jeśli otrzyma  zaświadczenie od lekarza, wskazujące na potrzebę stosowania okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych podczas pracy przy obsłudze  monitora ekranowego

Aby otrzymać zwrot kosztów za okulary, pracownik musi  złożyć zaświadczenie od lekarz oraz fakturę za zakupione okulary. Niektóre firmy wymagają wypełnienia wniosku o zwrot kosztów.

Kwota zwrotu kosztów oraz okres, po którym pracownik może ubiegać się o refundację, nie jest określona przepisami prawa i zależy od regulaminu obowiązującego w miejscu pracy.  

Nowe zasady dotyczą również pracowników, którzy w pracy korzystają z laptopów, a nie komputerów stacjonarnych. Otrzymają oni prawo doposażenia stanowiska pracy w dodatkowy monitor ekranowy.

W przypadku stosowania przez pracownika laptopa co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu  pracy stanowisko pracy powinno być wyposażone w :

  • Stacjonarny monitor ekranowy lub
  • Podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu, tak aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika, oraz dodatkową klawiaturę i mysz.
  • Dodatkowo pracodawca jeśli pracownik sobie zażyczy będzie musiał zapewnić również podnóżek.

Możliwość uzyskania dodatkowego monitora dotyczy również pracowników zdalnych korzystających z laptopów.